Z histórie WC hygieny

Očista toaletným papierom, na ktorú ste zvyknutí, je stará viac ako tisíc rokov. Toaletný papier, spočiatku dostupný len pre bohatšie spoločenské vrstvy, sa začal viac používať v sedemnástom storočí vďaka rozšíreniu novín a teda dostupnosti lacného papiera všetkým. Dovtedy tí chudobnejší využívali hobliny, seno, mach či umývacie špongie. Nie je potrebné komentovať málo hygienické aspekty, najmä u špongie, kde dochádzalo k priamemu kontaktu s výkalmi.

Krajiny Orientu na tom boli z hľadiska hygieny lepšie, umytie konečníka vodou je pre ne štandardom oddávna až do dneška. Skúste povedať treba v Thajsku, že sa po veľkej utierate papierom a budú si o Vás myslieť, aké ste prasa. Jeden Thajčan sa vyjadril veľmi jasne: čo je to za prasatá, namiesto toho aby to umyli, tak to rozpatlávajú papierom. Naša spoločnosť je na uvedený spôsob "očisty" zvyknutá, takže to tak nevnímame, ale takto na našu toaletnú "hygienu" naozaj pozerajú iní.


Toaleta so sprchou na umytie

Treba dodať, že ani orientálny spôsob očisty nie je úplne "to pravé": hoci je súčasťou záchodu sprcha na umytie konečníka (pozri fotka hore), samotné záchody sú nakoniec smradľavé a nepohodlné - tureckého typu. Ťažko by totiž šla skombinovať sprcha na umytie spolu s porcelánovou misou európskeho typu - nebol by tam žiadny priestor na manipuláciu so sprchou tak, aby zároveň nedošlo k postriekaniu alebo dokonca znečistenia okolia.

Nestúpať!

Aj preto sa môžete v ázijských krajinách stretnúť s touto značkou. Miestni nie sú zvyknutí na bežné WC misy a ak na nejakú takú narazia napríklad v lepšom hoteli alebo reštaurácii, stúpajú si na ne, ako by išlo o vyvýšené tureckej záchody.

Japonské WC

Nie je divu, že skutočná revolúcia prišla v osemdesiatych rokoch minulého storočia v Japonsku, kde vynašli tzn. japonskú toaletu čiže elektronický bidet - záchodové sedátko, ktoré pomocou vysúvateľné trysky hygienicky premyje konečník. Bez potreby toaletného papiera, bez potreby manipulácie s nepohodlnou sprchou. Postupom času došlo k zdokonaleniu a hlavne zlacnenie a preto pre Vás špičková sedátka (nazývané tiež elektronické bidety) môžeme do SR dovážať a ponúknuť za rozumnú cenu.

Bidet WC KOMFORT

Zoznámte sa, sedátko WC KOMFORT je tu. S bezkontaktnou očistou ide o absolútne hygienické riešenie spoločnosti 21. storočia.